Witamy na oficjalnej stronie.
     
  Nawigacja

 


Aktualności
O mnie
Sufler Rock Festiwal
DZIAŁALNOŚĆ W RADZIE MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE 2014-2018
DZIAŁALNOŚĆ W RADZIE MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE 2010-2014
Tu... w Piekarach wczoraj i dziś
Akcja wywieś flagę
Działalność społeczna
Brzozowice-Kamień na fotografii
i w filmie
Galeria Fotografii
Piekary w obiektywie
Historia Podnoszenia Ciężarów
w Piekarach Śląskich
W mediach
Z filmowej i muzycznej półki
Polecane strony
Polecane miejsca
Pasje-Budka Suflera
Kontakt
     
  O mnie
 

Witam serdecznie na mojej stronie.
Znajdziecie tu Państwo informacje o mnie a przede wszystkim o działalności społecznej, zainteresowaniach w tym m.in. polityka, fotografia, sport i... Budka Suflera. W dziale aktualności będę informował o wydarzeniach i bieżących interesujących sprawach. Zapraszam do odwiedzin poszczególnych działów.

Łukasz Ściebiorowski

 
     
     
  Aktualności

     
 

Weronika Bochenek Piekarskim Gimnazjalistą Omnibusem 2018!

 
 
Dodano: 26 kwietnia 2018r. przez: Admin DP


W piątej edycji Testu Wiedzy Obywatelskiej - Piekarski Gimnazjalista Omnibus 2018 najlepsza okazała się Weronika Bochenek z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 13 (Miejskie Gimnazjum nr 4), która otrzymała tytuł Piekarski Gimnazjalista Omnibus 2018.

Drugie miejsce wywalczył Aleksander Dulik z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 (Miejskie Gimnazjum nr 1), a miejsce trzecie Szymon Wawoczny z Miejskiego Gimnazjum nr 2.

W najlepszej szóstce znaleźli się ponadto: Wojciech Nadybał (AZS - MG 3), Aleksander Smyła (MSP 13 - MG4), oraz Maja Siwiec (MSP 13 - MG4). Grupa ta reprezentować będzie nasze miasto 8 maja w kolejnym Teście - Super Gimnazjalista Omnibus, podczas którego zmierzą się młodzieżą z siedmiu gmin sąsiadujących z Piekarami Śląskimi.

Każda ze szkół reprezentowana była przez 10 uczniów. Najlepsza drużynowo okazała się Miejska Szkoła Podstawowa nr 13 z włączonymi oddziałami Miejskiego Gimnazjum nr 4. Zwycięzców drużynowych do Testu przygotowała Dorota Ligęza - nauczyciel MSP 13 - MG 4, której uczniowie już po raz trzeci triumfowali drużynowo w Omnibusie.

Wydarzenie organizowane jest przez Obywatelski Klub Radnych w ramach projektu UMWETU, Fundacje "Powiatowe Dzieci" przy wsparciu Stowarzyszenia Komitet Obywatelski, Piekarnie "Tradycja", GeoRock, Elektro-Com, EkoPark, Stowarzyszenie Pro Fortalicium, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2.

Można ocenić, że młodzież na ogół interesuje się sprawami społecznymi, wiedzą o strukturach lokalnego samorządu, działalności państwa polskiego jak i najważniejszych zjawiskach w kraju jak i w świecie. Dla części osób, zwłaszcza laureatów, jest to wręcz pasja lub ważny element zainteresowań i bardzo chętnie chłoną taką wiedzę.

Dziękuję wszystkim instytucjom i osobom, które pomagały przy organizacji Testu. Jest to dla nas kolejna zachęta aby podejmować się kolejnych tego typu wyzwań. W przebiegu Testu pomagali wolontariusze oraz radna Natalia Ciupińska-Szoska i Izabela Hetman z Fundacji "Powiatowe Dzieci". Jedną z głównych nagród była wycieczka do Brukseli do Parlamentu Europejskiego ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, który objął, wraz z Prezydent Piekar Śląskich Sławą Umińską-Duraj Honorowy Patronat nad wydarzeniem. Prezydent gratulując zwycięzcom wyraziła nadzieję, że zawsze będą gotowi wzbogacać swoją wiedzę a wybory i obrane ścieżki życiowe były dla młodych osób właściwe.

Gratuluję również wszystkim uczestnikom. Szczególne słowa uznania kieruję do laureatów i zwyciężczyni Weroniki Bochenek. 
Wśród 55 pytań testowych i otwartych z szerokiego zakresu wiedzy obywatelskiej, które przygotowałem i na które odpowiadali uczestnicy Omnibusa znalazły się te dotyczące m.in.

- Po ilu latach Polska w roku 1918 odzyskała niepodległość?
- Jak potocznie nazywał się pakiet reform polityczno-gospodarczych, przyjętych do realizacji w Polsce pod koniec roku 1989
- Gdzie powstają samochody opancerzone Rosomak?
- kto przeprowadził reformę walutową w Polsce w roku 1924
- Co określamy deflacją?
- W której lekturze pojawia się postać Augustyna Kordeckiego
- Czyje imię nosi Radio Piekary
- Kiedy obchodzony jest Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych?
- Kto pierwszy stanął na księżycu?
- Czego nie może zabraknąć w zupie znanej na Śląsku jako wodzionka?
- Na terenie jakiego województwa znajduje się Zbiornik wodny Goczałkowice?

Łukasz Ściebiorowski