Witamy na oficjalnej stronie.
     
  Nawigacja

 


Aktualności
O mnie
Sufler Rock Festiwal
DZIAŁALNOŚĆ W RADZIE MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE 2014-2018
DZIAŁALNOŚĆ W RADZIE MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE 2010-2014
Tu... w Piekarach wczoraj i dziś
Akcja wywieś flagę
Działalność społeczna
Brzozowice-Kamień na fotografii
i w filmie
Galeria Fotografii
Piekary w obiektywie
Historia Podnoszenia Ciężarów
w Piekarach Śląskich
W mediach
Z filmowej i muzycznej półki
Polecane strony
Polecane miejsca
Pasje-Budka Suflera
Kontakt
     
  O mnie
 

Witam serdecznie na mojej stronie.
Znajdziecie tu Państwo informacje o mnie a przede wszystkim o działalności społecznej, zainteresowaniach w tym m.in. polityka, fotografia, sport i... Budka Suflera. W dziale aktualności będę informował o wydarzeniach i bieżących interesujących sprawach. Zapraszam do odwiedzin poszczególnych działów.

Łukasz Ściebiorowski

 
     
     
  Aktualności

     
 

Nowe albumy fotograficzne i sportowe w Siemianowicach Śląskich

 
 
Dodano: 4 sierpnia 2017r. przez: Admin

Trzy bardzo ciekawe pozycje wydawnicze ukazały się dzięki wsparciu miasta Siemianowice Śląskie. Z pewnością zainteresują nie tylko bezpośrednio siemianowiczan ale i mieszkańców innych miast, zwłaszcza tych sąsiednich jak Piekary Śląskie.

"Siemianowice Śląskie. Podróż sentymentalna" Mariana Jadwiszczok - miejskiego radnego - album wydany w 2017 r. nakładem Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. Już w słowie wstępnym Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie Rafała Piecha czytamy: "W tym zalewie mało znaczących obrazków, jakże bardzo wyróżniają się te, które powstały w czasach, kiedy aparatem fotograficznym dysponował tylko ktoś trudniący się robieniem zdjęć zawodowo, a w późniejszych latach niezbyt liczni amatorzy. To co utrwalano na fotografii, musiało na owo upamiętnienie zasługiwać". Trudno się z tym nie zgodzić co potwierdza zebranych ponad 600 zdjęć archiwalnych jak i współczesnych ukazujących gród Siemiona i jego poszczególne dzielnice na przestrzeni ponad 100 lat. Są to miejsca na pewno znane wszystkim odwiedzającym Siemianowice czy choćby tylko przejeżdżającym przez miasto (np. DK 94, była huta Jedność, Plac Skargi, Hala Zborna). Możemy na archiwalnych fotografiach dostrzec jak zmieniało się miasto, powstawały nowe kamienice, zakłady pracy, osiedla, ulice, miejsca rekreacyjne ale i jak znikały z przestrzeni by ustąpić miejsca kolejnym inwestycjom. Wspaniały sentymentalny zbiór fotografii, który na pewno zasługuje na uznanie.

"Perły i perełki. Katalog po zabytkach Siemianowic Śląskich" - katalog wydany przez Biuro Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie w 2017 roku. Ukazuje siemianowickie zabytki wraz z ich opisem i omówieniem stanu a wśród nich m.in. urocze wille, kamienice, budynki użyteczności publicznej, kościoły, kapliczki i krzyże przydrożne a nawet pałace.

"Siemianowiccy olimpijczycy 1924-2016" - praca zbiorowa autorstwa Jana Komander, Wojciecha Krzystanek, Dariusza Leśnikowskiego wydana w 2016 roku dzięki wsparciu miasta Siemianowice Śląskie. Ukazuje sylwetki kilkudziesięciu olimpijczyków rodem z Siemianowic Śląskich lub związanych z miastem. Wśród bokserów, gimnastyków, hokeistów, lekkoatletów, łyżwiarzy figurowych, piłkarzy, szermierzy, zapaśników znaleźli się również sztangiści. Zbigniew Kaczmarek i Grzegorz Cziura to olimpijczycy z Monachium 1972 (Cziura, Kaczmarek - brązowy medal), Motrealu 1976 (Kaczmarek, Cziura - srebrny medal) i Moskwy 1980 (Kaczmarek). Grzegorza Cziure miałem wielkość przyjemność poznać na krótko przed jego śmiercią w roku 2004. Wspólnie z nim, jako początkujący sędzia sportowy, sędziowałem zawody podnoszenia ciężarów. Grzegorz Cziura był bardzo sympatyczną osobą z dużą wiedzą na temat sportu. Dziś pamięć o nim podtrzymuje zwłaszcza środowisko śląskiej sztangi.