Witamy na oficjalnej stronie.
     
  Nawigacja

 


Aktualności
O mnie
Sufler Rock Festiwal
DZIAŁALNOŚĆ W RADZIE MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE 2014-2018
DZIAŁALNOŚĆ W RADZIE MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE 2010-2014
Tu... w Piekarach wczoraj i dziś
Akcja wywieś flagę
Działalność społeczna
Brzozowice-Kamień na fotografii
i w filmie
Galeria Fotografii
Piekary w obiektywie
Historia Podnoszenia Ciężarów
w Piekarach Śląskich
W mediach
Z filmowej i muzycznej półki
Polecane strony
Polecane miejsca
Pasje-Budka Suflera
Kontakt
     
  O mnie
 

Witam serdecznie na mojej stronie.
Znajdziecie tu Państwo informacje o mnie a przede wszystkim o działalności społecznej, zainteresowaniach w tym m.in. polityka, fotografia, sport i... Budka Suflera. W dziale aktualności będę informował o wydarzeniach i bieżących interesujących sprawach. Zapraszam do odwiedzin poszczególnych działów.

Łukasz Ściebiorowski

 
     
     
  Aktualności

     
 

GKS "Andaluzja" świętował jubileusz 95-lecia

 
 
Dodano: 31 lipca 2017r. przez: Admin

1922 to rok założenia klubu sportowego KS Brynica. Przez lata zmieniała się nazwa klubu od K.S. „Brynica”, przez Górnik Brzozowice-Kamień po dzisiejszą, GKS "Andaluzja" Brzozowice-Kamień w Piekarach Śląskich. Kluczowym w dziejach wydarzeniem było przyjęcie w roku 1945 formalnej opieki nad klubem przez ówczesną Kopalnię Węgla Kamiennego "Andaluzja", która to przez długie lata, aż do ubiegłego dziesięciolecia wspierała aktywnie klub. Obecnie poprzez nazwę Klub nawiązuje do górniczego rodowodu. Funkcjonowanie klubu opiera się również na sponsoringu lokalnych firm, osób prywatnych oraz dotacjach ze strony miasta oraz dużemu społecznemu zaangażowaniu działaczy sportowych, trenerów i zawodników.

W sobotę, 22 lipca 2017 r. na stadionie MOSiR „Andaluzja” spotkali się piłkarze aby uczcić jubileusz "Andalzuzji". W pierwszym pojedynku zmierzyli się przedstawiciele i członkowie Związku Zawodowego Ratowników Górniczych w Polsce z drużyną FC Piekary. Wygrali ratownicy 6:5. W kolejnym meczu na boisko wybiegli oldboje „Andaluzji” i Orkanu Dąbrówka Wielka. Zwyciężyli oldboje „Andaluzji” 6:2. Na koniec rozegrano mecz pomiędzy pierwszą drużyną GKS „Andaluzja” a reprezentacją Piekar Śląskich. Wynikiem 6:5 wygrali jubilaci. Wśród przybyłych tego dnia na stadion "Andaluzji" zarówno kibiców i zawodników nie zabrakło rozmów o piłce, historii klubu. Zapraszam do galerii zdjęć, które wykonałem w trakcie tego jubileuszu.

22.07.2017
https://photos.app.goo.gl/FwTjexaY9IfSLhLk2

23.07.2017
https://photos.app.goo.gl/JbrBqNWWUNEo5Aus2 - zdjęcia
https://youtu.be/059itwF_7D8 - film z przemarszu

W niedzielę, 23 lipca w uroczystościach, w których wziął udział Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Mariusz Jędra, również nie brakowało emocji i wzruszeń. Świętowanie rozpoczęło się w kościele pw. św. Piotra i św. Pawła w Brzozowicach-Kamieniu. W trakcie mszy św. w intencji byłych i obecnych zawodników, trenerów i działaczy klubowych z „Andaluzji” ks. Proboszcz Dariusz Borowiec podkreślał duchową rolę sportu i znaczenie lokalnych, amatorskich klubów sportowych również w wymiarze religijnym jak i troski o wychowanie młodego pokolenia.

Następnie przemaszerowaliśmy wraz z pocztami sztandarowymi miasta i klubu do Ośrodka Kultury „Andaluzja” gdzie odbyła się Akademia Jubileuszowa. W jej trakcie spotkali się byli i obecni działacze oraz członkowie klubu. Była to okazja do wspomnień oraz wręczenia odznaczeń i wyróżnień. Rozpoczynając spotkanie Werner Wyciślok - były prezes i zasłużony działacz "Andy" przypomniał początki działalności klubu. Spotkanie w dalszej części prowadził Witold Zychowicz - również w przeszłości prezes i działacz klubowy. Nie zabrakło życzeń od posła na Sejm RP Jerzego Polaczka, władz samorządowych - Prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj, Przewodniczącego Rady Miasta Piotra Buchwalda, radnego Sejmiku Województwa Śląskiego Janusza Pasternaka, działaczy piekarskich klubów sportowych, dyrektorów instytucji miejskich a także firmy Węglokoks Kraj. Sportowe władze związkowe reprezentowali przedstawiciele Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Śląskiego Związku Podnoszenia Ciężarów - Bogusław Mokranowski i Roman Wanot.

Wspólnie z radnymi Obywatelskiego Klubu Radnych (towarzyszyli mi Natalia Ciupińska-Szoska, Helena Warczok, Grzegorz Gowarzewski i Andrzej Wymysło) Przekazałem również członkom klubu i jego sympatykom gratulacje i życzenia dalszej owocnej działalności. W wystąpieniu podkreśliłem, że akademia odbywa się w Ośrodku Kultury "Andaluzja", który z klubem łączy nie tylko nazwa ale i górniczy rodowód byłej KWK "Andaluzja".

W swoim wystąpieniu do zebranych prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj powiedziała: Mało które miasto może się poszczycić tak bogatą historią sportową. Teraz najważniejszy jest nowoczesny patriotyzm, czyli działalność społeczna, kulturalna, ale także sportowa. Środowisko i tożsamość budują ci, którym chce się dla mieszkańców pracować. Dziękuję za wszystko co robicie na co dzień, zwłaszcza za aspekt promocyjny – tam gdzie słychać o GKS „Andaluzja” – tam też wybrzmiewa nazwa naszego miasta. Życzę wam siły, zdrowia, wytrwałości i aby nigdy nie zabrakło wam pasji. Zawodnikom życzę sukcesów i aby omijały was kontuzje, trenerom – dobrych decyzji, a działaczom i sympatykom, by klub dalej tak wspaniale się rozwijał.

Przywitam Was wszystkich jako rodzinę sportową bo to jest najważniejsze - zaczął natomiast swoje przemówienie do jubilatów Prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Mariusz Jędra. Dalej życzył aby "Andaluzja" mogła wrócić do roli wielkiego klubu sportowego jak to miało miejsce w przeszłości. Gratulował sukcesów, zwłaszcza tych ostatnich Joli Wiór. Prosił też władze o wspieranie i docenianie sportowców. W imieniu PZPC wręczył Prezesowi "Andaluzji" okazały okolicznościowy puchar oraz specjalne podziękowania od PZPC za zasługi dla klubu i polskich ciężarów, które odebrałem wspólnie z Jolantą Wiór, Jackiem Mazurem, Robertem Zielińskim (wiceprezes GKS "Andaluzja" i ŚZPC), Arturem Boreckim (zawodnik i wiceprezes GKS Andaluzja), Markiem Tokarzem, Dariuszem Szymańskim, Adrianem Mazurem i Jackiem Mazurem.

W sali Ośrodka Kultury można było zobaczyć także okolicznościową wystawę zdjęć ukazujących historię klubu w tym podnoszenia ciężarów, którą przygotowałem wspólnie z Danielem Sobocińskim.

Przed nami kolejne lata działalności klubu i zapewnienia warunków dalszej działalności klubu tak aby za 5 lat świętować kolejny jubileusz i to już 100-lecia. Wcześniej bo już w przyszłym roku minie 50 lat odkąd w "Andaluzji" pojawiła się sekcja podnoszenia ciężarów, przejęta od innego piekarskiego klubu KS Orzeł Biały Brzeziny Śląskie.