Witamy na oficjalnej stronie.
     
  Nawigacja

 


Aktualności
O mnie
Sufler Rock Festiwal
DZIAŁALNOŚĆ W RADZIE MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE 2014-2018
DZIAŁALNOŚĆ W RADZIE MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE 2010-2014
Tu... w Piekarach wczoraj i dziś
Akcja wywieś flagę
Działalność społeczna
Brzozowice-Kamień na fotografii
i w filmie
Galeria Fotografii
Piekary w obiektywie
Historia Podnoszenia Ciężarów
w Piekarach Śląskich
W mediach
Polecane strony
Polecane miejsca
Pasje-Budka Suflera
Kontakt
     
  O mnie
 

Witam serdecznie na mojej stronie.
Znajdziecie tu Państwo informacje o mnie a przede wszystkim o działalności społecznej, zainteresowaniach w tym m.in. polityka, fotografia, sport i... Budka Suflera. W dziale aktualności będę informował o wydarzeniach i bieżących interesujących sprawach. Zapraszam do odwiedzin poszczególnych działów.

Łukasz Ściebiorowski

 
     
     
  Aktualności

     
 

Test Wiedzy Obywatelskiej po raz czwarty

 
 
Dodano: 23 kwietnia 2017r. przez: Admin

Po raz czwarty, we wtorek 25 kwietnia w Miejskim Gimnazjum nr 4, piekarscy gimnazjaliści przystąpią do Testu Wiedzy Obywatelskiej - Piekarski Gimnazjalista Omnibus. Uczestnicy odpowiadać będą na przygotowane przeze mnie 55 pytań dotyczących szerokiego zakresu wiedzy obywatelskiej i społecznej. Uczniowie bardzo chętnie od pierwszej edycji uczestniczą w Teście i pod okiem nauczycieli przygotowują się do niego próbując przewidzieć pytania. Mam więc nadzieję, że świetnie sobie z nimi poradzą.

Zwycięzca otrzyma tytuł: „Piekarski Gimnazjalista Omnibus 2017” oraz główną nagrodę wycieczkę do Brukseli i Parlamentu Europejskiego ufundowaną przez Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka. Nie zabraknie też dodatkowych okolicznościowych nagród. Wyłonione zostanie również najlepsze piekarskie gimnazjum, którego uczniowie uzyskają łącznie najwięcej punktów.

Honorowy Patronat nad Testem objęli: Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek oraz Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj.

Patronat medialny sprawuje Radio Piekary i "Przegląd Piekarski". Okazją do jego przeprowadzenia są zbliżające się: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja oraz obchodzona w tym roku 70 rocznica Nadania Praw Miejskich Piekarom Śląskim.

Wydarzenie, które zainaugurowałem w roku 2014 organizowane jest przez Obywatelski Klub Radnych wraz z Fundacją Andrzeja S. Piecucha "Powiatowe Dzieci" oraz Stowarzyszenie Komitet Obywatelski przy wsparciu firm Śląskie Składy Węgla, Piekarnia "Tradycja", GeoRock, Elektro-Com, EkoPark, Stowarzyszenie Pro Fortalicium.

Podczas pierwszej edycji Testu, która odbyła się w 2014 roku zwyciężył Karol Krawczyk z Miejskiego Gimnazjum nr 4 a drużynowo Miejskie Gimnazjum nr 2. W roku 2015 triumfował Mateusz Wołowczyk z Miejskiego Gimnazjum nr 2. Drużynowo najlepsze okazało się Miejskie Gimnazjum nr 4, które rok temu powtórzyło ten sukces Tytuł Piekarskiego Omnibusa w 2016 r. przypadł Aleksandrze Żydek, dziś już uczennicy Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich.

Najlepsza szóstka uczestników awansuje do Testu Wiedzy Obywatelskiej - Super Gimnazjalista Omnibus, który odbędzie się 8 maja w Miejskim Domu Kultury. Zmierzą się tam z reprezentacjami gimnazjalistów z siedmiu miejscowości ościennych: Bobrownik, Wojkowic, Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Bytomia, Radzionkowa, Świerklańca.

Przykładowe pytania z I, II i III edycji Testu:
- Ile krajów wchodzi w skład Unii Europejskiej?
- W którym roku odbyły się prace związane z zakończeniem budowy i poświęcenie Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich?
- Wokalistą jakiego zespołu jest Krzysztof Cugowski?
- W jakiej miejscowości urodził się Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II?
- Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie?
- Jak był nazywany, ksiądz Stefan Wyszyński, Prymas Polski w latach 1948-1981?
- Dzielnicą jakiego miasta jest Nikiszowiec?
- Kiedy według tradycji piecze się rogale świętomarcińskie?
- Co oznacza w Śląskiej godce słowo lauba?
- W którym roku została uchwalona obecna Konstytucja RP?
- Jakie miasto jest oficjalną siedzibą Parlamentu Europejskiego?v - Do jakiej rzeki uchodzi Brynica?
- Kto mianuje wojewodów?
- Jakie miasto jest miastem partnerskim Piekar Śląskich?
- Przed kim składają przysięgę nowo wybrani sędziowie Trybunało Konstytucyjnego?
- W jakim mieście odbywa się coroczny Festiwal Polskiej Piosenki?
- Kim był Teodor Heneczek?

AUDYCJA RADIOWA

Kliknij, aby odsłuchać