Witamy na oficjalnej stronie.
     
  Nawigacja

 


Aktualności
O mnie
Sufler Rock Festiwal
DZIAŁALNOŚĆ W RADZIE MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE 2014-2018
DZIAŁALNOŚĆ W RADZIE MIASTA PIEKARY ŚLĄSKIE 2010-2014
Tu... w Piekarach wczoraj i dziś
Akcja wywieś flagę
Działalność społeczna
Brzozowice-Kamień na fotografii
i w filmie
Galeria Fotografii
Piekary w obiektywie
Historia Podnoszenia Ciężarów
w Piekarach Śląskich
W mediach
Z filmowej i muzycznej półki
Pielgrzymkowe kadry
Polecane strony
Polecane miejsca
Pasje-Budka Suflera
Kontakt
 
     
  O mnie
 

Witam serdecznie na mojej stronie.
Znajdziecie tu Państwo informacje o mnie a przede wszystkim o działalności społecznej, zainteresowaniach w tym m.in. polityka, fotografia, sport i... Budka Suflera. W dziale aktualności będę informował o wydarzeniach i bieżących interesujących sprawach. Zapraszam do odwiedzin poszczególnych działów.

Łukasz Ściebiorowski

 
     
     
 
     
 


1. Droga Ewakuacyjna - „Mektub" - premiera maj 2017

Z początkiem czerwca 2017 r. trafiło do mnie nowe wydawnictwo muzyczne zatytułowane „Mektub”. Za tym tajemniczym tytułem kryje się album siemianowickiej grupy Droga Ewakuacyjna. Większości słuchaczy ta formacja może być już znana. Przewodzą jej gitarzysta Aleksander Giza oraz wokalistka Karina Osowska, którzy wspólnie z klawiszowcem Krzysztofem Walczykiem, basistą Andrzejem Kitą i perkusistą Adamem Piotrowskim nagrali swój debiutancki album. Długo kazali na niego czekać, bo przecież na rynku muzycznym funkcjonują już od dobrych kilku lat. Ta głównie bluesowa kapela swój początek datuje na rok 2007. Mają za sobą niezliczoną ilość koncertów nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Swój ślad zaznaczali na wielu festiwalach, w tym słynnym Rawa Blues Festiwal w Spodku. W pamięci zarówno mojej, jak i wielu ich sympatyków, pozostaną wspaniałe koncerty w Piekarach Śląskich w Ośrodku Kultury „Andaluzja”, Pubie u Jacka czy w roku 2015 podczas Dni Miasta. Na debiutanckiej płycie Drogi Ewakuacyjnej znajdziemy 11 utworów z autorską muzyką Olka Gizy (dwa z nich napisane wspólnie z Krzysztofem Walczykiem) oraz tekstami Kariny Osowskiej i Olka Gizy. Brzmią tak samo dobrze, autentycznie jak na koncertach. Uwagę przykuwają zwłaszcza otwierający album utwór „Hidden Freedom” oraz balladowy „Na slipingu”. W płycie rozsmakują się nie tylko wielbiciele bluesa, ale i wszyscy, którzy lubią delektować się muzyką. Każdy z instrumentalistów ma tu swój wkład i jest słyszalny w poszczególnych utworach. Mimo wszystko dominują dźwięki gitary, co uważam za duży atut, ponieważ Olek Giza to bardzo utalentowany muzyk i na swoim Stratocasterze potrafi wyczyniać cuda. Oczywiście urok płyty to również, a może przede wszystkim, mocny, bluesowo-rockowy głos Kariny Osowskiej, który momentami powinien być wręcz jeszcze bardziej aranżacyjnie wyeksponowany. Wydawnictwo wzbogacają teksty piosenek, które można znaleźć w dołączonej książeczce oraz zdjęcia autorstwa Barbary Ogrodniczak. Polecam nabycie płyty, która z pewnością uatrakcyjni muzyczne kolekcje w niejednym domu.


2. "Siemianowice Śląskie. Podróż sentymentalna" Mariana Jadwiszczok - miejskiego radnego - album wydany w 2017 r.

"Siemianowice Śląskie. Podróż sentymentalna" Mariana Jadwiszczok - miejskiego radnego - album wydany w 2017 r. nakładem Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. Już w słowie wstępnym Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie Rafała Piecha czytamy: "W tym zalewie mało znaczących obrazków, jakże bardzo wyróżniają się te, które powstały w czasach, kiedy aparatem fotograficznym dysponował tylko ktoś trudniący się robieniem zdjęć zawodowo, a w późniejszych latach niezbyt liczni amatorzy. To co utrwalano na fotografii, musiało na owo upamiętnienie zasługiwać". Trudno się z tym nie zgodzić co potwierdza zebranych ponad 600 zdjęć archiwalnych jak i współczesnych ukazujących gród Siemiona i jego poszczególne dzielnice na przestrzeni ponad 100 lat. Są to miejsca na pewno znane wszystkim odwiedzającym Siemianowice czy choćby tylko przejeżdżającym przez miasto (np. DK 94, była huta Jedność, Plac Skargi, Hala Zborna). Możemy na archiwalnych fotografiach dostrzec jak zmieniało się miasto, powstawały nowe kamienice, zakłady pracy, osiedla, ulice, miejsca rekreacyjne ale i jak znikały z przestrzeni by ustąpić miejsca kolejnym inwestycjom. Wspaniały sentymentalny zbiór fotografii, który na pewno zasługuje na uznanie.

"Siemianowiccy olimpijczycy 1924-2016" - praca zbiorowa autorstwa Jana Komander, Wojciecha Krzystanek, Dariusza Leśnikowskiego wydana w 2016 roku dzięki wsparciu miasta Siemianowice Śląskie. Ukazuje sylwetki kilkudziesięciu olimpijczyków rodem z Siemianowic Śląskich lub związanych z miastem. Wśród bokserów, gimnastyków, hokeistów, lekkoatletów, łyżwiarzy figurowych, piłkarzy, szermierzy, zapaśników znaleźli się również sztangiści. Zbigniew Kaczmarek i Grzegorz Cziura to olimpijczycy z Monachium 1972 (Cziura, Kaczmarek - brązowy medal), Motrealu 1976 (Kaczmarek, Cziura - srebrny medal) i Moskwy 1980 (Kaczmarek). Grzegorza Cziure miałem wielkość przyjemność poznać na krótko przed jego śmiercią w roku 2004. Wspólnie z nim, jako początkujący sędzia sportowy, sędziowałem zawody podnoszenia ciężarów. Grzegorz Cziura był bardzo sympatyczną osobą z dużą wiedzą na temat sportu. Dziś pamięć o nim podtrzymuje zwłaszcza środowisko śląskiej sztangi.