W czterdziestym roku swojej działalności zespół Budka Suflera postanowił zakończyć swoją karierę. Przez cały 2014 rok odbywały się pożegnalne koncerty w ramach bardzo intensywnej i bogatej trasy koncertowej. Suflerzy występują w wielu salach i halach koncertowych. Wystąpili m.in. podczas festiwalu Woodstock, Solo Życia. Dali również wspaniały koncert "Memu miastu na do widzenia" w Lublinie 18 września.

Chciałbym jednak na mojej stronie podzielić się wrażeniami z koncertu, który odbył się 19 października 2014 w katowickim Spodku, który jak zawsze bardzo gościnnie przyjął samych muzyków jak i fanów i słuchaczy. Tego dnia zespół zagrał dwa koncerty, pierwszy o godz. 15.00 a następny o godz. 20.00, który retransmitowany był przez TV Polsat. Prowadzącym i zapowiadającym był dziennikarz, konferansjer Krzysztof Ibisz. Gościnnie z zespołem wystąpili gitarzyści Mieczysław - Mechanik - Jurecki (eks Budka Suflera 1981-2002) i Wojtek Cugowski oraz klawiszowiec Piotr Kominek (eks Budka Suflera 2003-2012). Tradycyjnie swoje numery z czasów budkowych zaśpiewali Felicjan Andrzejczak ("Jolka, Jolka pamiętasz") oraz Izabela Trojanowska ("Wszystko czego dziś chcę") wspólnie z Joanną Czarnecką (Ruda). Pojawiła się ponadto Ewa Farna, która wykonała, bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, utwór "Dmuchawce, latawce, wiatr", który ponad 30 lat temu Budka nagrała wspólnie z Urszulą. Wśród publiczności, która bawiła się znakomicie znalazła się też nasza spora grupa członków fan clubu Budki Suflera. Wyśpiewywaliśmy wraz z zespołem wszystkie wykonane piosenki. Na koniec koncertu, a przed bisami, wraz z reprezentacją fan clubu miałem ogromną przyjemność wręczać na scenie dla zespołu podziękowania za 40 lat działalności od fanów i sympatyków z całej Polski ale i specjalne od grupy ze Śląska.

Pożegnalna trasa zakończyła się koncertem w Krakowie, który odbył się 14 grudnia 2014. Dzień później w Lublinie zespół zagrał pożegnalny koncert dla przyjaciół a ostatni raz na scenie pojawił się 31 grudnia w Warszawie podczas mini koncertu sylwestrowego. Teraz pozostały już tylko wspomnienia i ich niezapomniana muzyka...

Często na mojej stronie goszczą wiadomości związane z tym co się dzieje w Piekarach Śląskich, tym razem chciałem się podzielić tym co dane mi było przeżyć w Warszawie w kameralnym studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej „Trójce”.

Swój koncert zagrała tam 12 listopada Budka Suflera. Koncert niezwykły, długo wyczekiwany bowiem zespół miał wystąpić z materiałem ze swojej pierwszej płyty „Cień wielkiej góry” (z 1975 roku). Powrót po latach do dźwięków z początku historii zespołu. Dla fanów i słuchaczy Budki prawdziwa gratka. Tak też było podczas tego koncertu. Magia i wielkość samego miejsca, bowiem studio koncertowe „Trójki” już samo w sobie budzi uznanie.

Trudno opisać to co się tam działo. Emocje, wzruszenie i te dźwięki, których większości z nas nie dane było jeszcze słyszeć na żywo... Taki koncert to zupełnie inna kategoria i chwała Budce Suflera, że zdecydowała się na taki krok a wszystkim muzykom słowa uznania za bardzo udane zmierzenie się z tym tematem. Każdy z nich włożył wiele w tło muzyczne i do tego Krzysztof Cugowski śpiewający jak zawsze z pełnym zaangażowaniem. "Lubię ten stary obraz" i "Szalony koń" to już prawdziwa magia. Romek Lipko, Piotr Kominek czarowali dźwiękami na klawiszach, Mirosław Stępień na gitarze basowej, Łukasz Pilch wygrywał odlotowo solówki na gitarze Fender, Ania Patynek dopełniała to wszystkie dźwiękami na swoich instrumentach perkusyjnych a rytm wszystkiemu nadawał Tomasz Zeliszewski, który uderzał w perkusję z taką energią, że budził tylko podziw. Nie można oczywiście zapomnieć o głosach z chórku. Tania Rupik i Małgosia Orczyk nadawały temu wszystkiemu dodatkowego kolorytu a wszyscy na widowni i zapewne przed odbiornikami radiowymi "żeglowali" razem z nimi w tym muzycznym oceanie...

Na koniec brawa i słowa zachwy tu rozbrzmiewały jeszcze długo...

Suflerzy dziękuję za te chwile muzycznego uniesienia!

Linki do materiałów z koncertu:

Zdjęcia na stronie radiowej „Trójki”
http://www.polskieradio.pl/9/566/Galeria/478844/22

Video z koncertu na stronie radiowej „Trójki”
http://www.polskieradio.pl/9/200/Artykul/472343,Budka-Suflera-zagrala-w-Trojce-(WIDEO)

Zdjęcia na oficjalnej stronie Budki Suflera
http://www.budkasuflera.pl/grafika/cien-w-trojce/

28 listopada premiera płyty "Cień wielkiej góry" – live, która została zarejestrowana podczas koncertu w studio radia Lublin w październiku 2011 roku. Polecam!

W dniach 15-17.07.2011 odbyły się w Piekarach Śląskich Dni Miasta. Gwiazdą imprezy była Budka Suflera! Zespół wystąpił w niedzielę 17 lipca na stadionie MOSiR. Na scenę Suflerzy wkroczyli ok. godz. 21.30 i tradycyjnie utworem „Sen o dolinie” ze słowami wyśpiewanymi przez Krzysztofa Cugowskiego: „znowu w życiu mi nie wyszło...” zaczął się koncert, który na długo pozostanie w pamięci przybyłej publiczności. Zespół przyzwyczaił nas do swoich udanych występów i tego dnia znakomicie to potwierdzili. Z każdą kolejną piosenką publiczność jeszcze bardziej angażowała się w zabawę i wspólne śpiewanie, zwłaszcza gdy na scenie pojawił się Piotrek Cugowski, który gościnnie wykonał utwory „Za ostatni grosz” i „Nie wierz nigdy kobiecie” ze wspólnego repertuaru Budki Suflera i zmarłego w ubiegłym roku Romka Czystawa. Wszystkich rozkołysał również Felicjan Andrzejczak ze swoją słynną „Jolką”. Wiem, że wielu wybrało się na koncert właśnie po to aby usłyszeć na żywo piosenkę „Jolka, Jolka pamiętasz”. Koncert dopełniły również takie hity jak m.in. „Takiego tango”, „Bal wszystkich świętych”, „Cisza jak ta” i „Piąty bieg” a na bis „Cień wielkiej góry”. Warto podkreślić, że na występ Suflerów do Piekar przyjechało z wielu zakątków nie tylko Śląska ale i całej Polski (m.in. Kielce, Warszawa, Myszków) kilkanaście osób z fan clubu Budki Suflera. Wszyscy byli pod wrażeniem nie tylko koncertu ale i atmosfery wśród publiczności, która została również doceniona po koncercie przez członków Budki Suflera. Zespół zawsze podkreśla, że lubią grać na Śląsku bo publiczność potrafi się tu doskonale bawić. Pozytywna reakcja publiczności zrobiła również wrażenie na fance Oli, która przyjechała do Piekar na koncert Suflerów z.... Warszawy, a tam przecież dobrych artystów i koncertów nie brakuje. Fani nie omieszkali również przy okazji pozwiedzać Piekar Śląskich (Bazylika, Kalwaria, Kopiec). Z rąk Przewodniczącego Rady Miasta otrzymali również pamiątkowe gadżety z Piekar Śląskich. Po koncercie odbyło się już, można powiedzieć tradycyjne, spotkanie fanów a tym razem chwile czasu spędzili z nami Tomasz Zeliszewski, Łukasz Pilch i Tania Rupik. Dziękujęmy!

Wszystkim, którym koncert Budki Suflera przypadł do gustu (a wiele takich opinii piekarzan zebrałem po koncercie), mogę już dziś polecić kolejną dużą imprezę w okolicy Piekar Śląskich a mianowicie Gwarki w Tarnowskich Górach, kiedy to 11 września Budka zagra ponownie w naszym regionie.

Dla zainteresowanych lista utworów koncertu w Piekarach Śl.:

 1. Sen o dolinie
 2. Twoje radio
 3. To nie tak miało być
 4. Bal wszystkich świętych
 5. Noc komety
 6. Jolka, Jolka pamiętasz
 7. Za ostatni grosz (Piotr Cugowski)
 8. Nie wierz nigdy kobiecie (Piotr Cugowski)
 9. Młode lwy
 10. Ratujmy co się da!
 11. Jeden raz
 12. Takie tango
 13. Cisza, jak ta
 14. Jest taki samotny dom
 15. Piąty bieg (bis)
 16. Bal wszystkich świętych (bis)
 17. Cień wielkiej góry (bis)

BUDKA SUFLERA- zespół legenda, na scenie oficjalnie przez czterdzieści lat od 1974 do 2014 roku. Jego muzyka towarzyszy mi od premiery utworu "Cisza jak ta" latem 1993 roku. Przez te wiele lat dane mi było uczestniczyć w 83 koncertach, 10 zlotach fanów Budki Suflera i w niezliczonych spotkaniach i rozmowach z sympatykami tej kapeli.

Skład grupy na przestrzeni lat ulegał zmianie, jednak trzon zespołu stanowili Romuald Lipko (początkowo gitara basowa, później instrumenty klawiszowe) i Krzysztof Cugowski (vocal) oraz Tomasz Zeliszewski (perkusja). W zespole grywali również tacy wielcy gitary jak m.in.: Andrzej Ziółkowski, Jan Borysewicz, Zdzisław Janiak, Andrzej Sidło, Krzysztof Mandziara, Stanisław Zybowski, Marek Raduli, Piotr Płecha, Mieczysław Jurecki. Wspólnie z nimi w ostatniej dekadzie występowali (od 2002 roku) Łukasz Pilch (gitara), Mirosław Stępień (gitara basowa) oraz Piotr Kominek (instrumenty klawiszowe – w latach 2003-2012) i Anna Patynek (instrumenty perkusyjne w latach 2003-2012 ). W chórkach od kilku lat obecnie śpiewają Tania Rupik i Małgorzata Orczyk. Co ciekawe mimo, że zespół wywodzi się z Lublina a zwłaszcza jego założyciele: Lipko, Cugowski i Zeliszewski to młodsza część zespołu mieszka na terenie województwa śląskiego. Na koncertach z zespołem występował regularnie przez ostatnie kilkanaście lat Felicjan Andrzejczak, który w latach 80-tych nagrał z Budką kilka ale bardzo znaczących numerów. Podczas koncertów jubileuszowych zapraszany był również Romuald Czystaw. Pojawiali się także przy okazji różnych jubileuszy jak i koncertów Urszula i Izabela Trojanowska, które w latach 80-tych występowały z Budką Suflera oraz okazjonalnie Piotr Cugowski i Wojtek Cugowski. W roku 2011 podczas Dni Miasta Piekary Śląskie 17 lipca Budka Suflera wystąpiła w Piekarach Śląskich. Koncert został bardzo dobrze przyjęty przez liczną publiczność zgromadzoną na boisku MOSiR. W listopadzie roku 2011 zespół dał fantastyczny koncert w Studio im. Agnieszki Osieckiej w radiowej "Trójce" gdzie zaprezentował cały repertuar ze swojej pierwszej płyty "Cień wielkiej góry" do którego później wracał jeszcze wielokrotnie w serii koncertów "Cień wielkiej góry" live. Ostatni z nich zagrał w Rybniku 12 grudnia 2012 roku.

Lista utworów, które popełnił zespół jest bardzo długa dlatego też polecam zapoznanie się z całą dyskografią Budki Suflera. Zapraszam do odwiedzin oficjalnej strony zespołu www.budkasuflera.pl.

W roku 2014 zespół obchodził jubileusz 40-lecia swojego istnienia! Był to jednocześnie ostatni rok działalności zespołu w którym odwiedził kilkadziesiąt największych sal koncertowych w Polsce w tym 19 października katowicki Spodek. Oficjalne pożegnanie z publicznością nastąpiło 14 grudnia w Krakowie w Hali Arena podczas uroczystego koncertu do którego Budka Suflera zaprosiła: tradycyjnie Felicjana Andrzejczaka oraz Izabelę Trojanowską, Joannę Czarnecką (Ruda), Mieczysława Jureckiego, Zdzisława Janiaka oraz Piotrka i Wojciecha Cugowskich. Zgromadzona publiczność, która bawiła się znakomicie jednocześnie nie kryła wzruszenia, że musiała żegnać się z tak ważnym dla niej zespołem do tego grającym do końca na tak wysokim poziomie.

Ostatni publiczny występ zespół wykonał 31 grudnia 2015 w Warszawie podczas plenerowej imprezy sylwestrowej, wykonując pięć piosenek. Potem już tylko zeszli ze sceny...

Budka Suflera to jeden z niewielu zespołów, który przez długi czas swojej działalności organizował spotkania ze swoimi fanami w formie zlotów. Z inicjatywy fanki a jednocześnie dziennikarki Marty Szczeciny i przy udziale zespołu począwszy od roku 2005 do 2008 odbyły się cztery zloty. Kolejne dwa w roku 2009 i 2010 współorganizował wraz z Suflerami Daniel Wolak - m.in. twórca internetowej strony zespołu. Siódmy w roku 2012 i ósmy w 2013 roku zlot współorganizował z zespołem i jego managementem Artur Wiśniewski. Dziewiąty zlot w roku 2014 zorganizowały wraz z zespołem Lucyna Bijajewa i Aleksanda Kilianek. W roku 2015 i 2016 zloty odbył się przy wsparciu Agnieszki Kalinowskiej, Małgorzaty Bednarek i Ewy Ściebiorowskiej. Każde z dotychczasowych spotkań fanów to możliwość spędzenia wspólnego czasu w gronie członków Budki Suflera jak i wspaniałych sympatyków tej grupy. Towarzyszą tym spotkaniom wspomnienia, anegdoty, wspólne śpiewy, przeglądanie zdjęć i innych pamiątek związanych z zespołem. Jest to również możliwość porozmawiania z muzykami na tematy nie tylko muzyczne. Nie brakuje również atrakcji a wśród nich mieliśmy już m.in. wspólną przejażdżkę zabytkowym trolejbusem w Lublinie, rejs statkiem po Wiśle w Kazimierzu Dolnym, kurs wąskotorówką w Nałęczowie, kurs po Krakowie zabytkowym tramwajem, udział w jubileuszowym koncercie Budki Suflera, mecze piłkarskie fanów z dziennikarzami Radia Lublin; zwiedzanie studia nagraniowego, gdzie powstawały największe przeboje Budki Suflera. Niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich była możliwość wspólnego śpiewania na żywo z zespołem w amfiteatrze w Płocku podczas siódmego zlotu.

Ósmy zlot to spotkanie w Kielcach i udział w koncercie Sabat Czarownic w Amfiteatrze Kadzielnia podczas którego zespół obok innych wykonawców zaprezentował dwa swoje utwory.

Podczas dziewiątego zlotu, który odbył się w Nałęczowie i Lublinie zwiedzaliśmy ponownie studio Radia Lublin, rozegraliśmy mecz piłkarski fani kontra samorząd Nałęczowa a także wzięliśmy udział w festiwalu "Solo Życia" podczas którego wystąpiła również Budka Suflera.

Dziesiąty jubileuszowy zlot odbył się w dniach 11-13.09.2015 w Piekarach Śląskich i towarzyszył I edycji Sufler Rock Festiwalu - piosenek Budki Suflera. Był to pierwszy zlot już po zakończeniu działalności zespołu. Mimo tego uczestniczyło w nim z całej Polski kilkudziesięciu uczestników, którzy wzięli udział w m.in. specjalnych zawodach na strzelnicy sportowej MOSiR, zwiedzili Kopiec Wyzwolenia a także dopingowali uczestników Sufler Rock Festiwalu, który odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka oraz Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sławy Umińskiej-Duraj.

Jedenasty Zlot Fanów Budki Suflera odbył się po raz drugi w Piekarach Śląskich w dniach 7-9.10.2016 i towarzyszył II edycji Sufler Rock Festiwal. Uczestnicy zlotu zwiedzili miasto a także odwiedzili Sztolnie Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach oraz katowicki Nikiszowiec. Nie kryli również zachwytu nad tradycyjnymi śląskimi potrawami.

Oczywiście ten opis nie odda atmosfery tych spotkań. Niech taką namiastką będą chociaż przygotowane przeze mnie poniższe kolaże zdjęć z poszczególnych zlotów.
Jak mówi piosenka Suflerów "Dobrej zabawy nigdy dość..." a tej na zlotach nie brakuje :)