Piekary Śląskie w latach 70 i 80-tych i budowa osiedli mieszkaniowych, czyny społeczne, pochody, wizyty gospodarskie, pielgrzymki, procesje, codzienne życie w mieście. To wszystko znalazło się na wystawie zdjęć, pt. "Dawne Piekary Śląskie w kadrach Gwarka", która prezentowana była jesienią na Placu Noblistów Śląskich w Piekarach Śląskich u zbiegu ulic Bytomskiej i Karola Miarki. Zdjęcia do wystawy, którą zainicjowałem, wyszukałem kilka lat temu, wspólnie ze zmarłym już społecznikiem Edwardem Przybyłkiem, w zasobach tygodnika "Gwarek".

Inspiracją do przeszukania archiwum tygodnia "Gwarek" było poszukiwanie materiałów do ówczesnej wystawy "Brzozowice-Kamień dawniej i dziś".

Zasoby "Gwarka" były jednak tak obszerne, chociaż wówczas mało uporządkowane, że zebraliśmy dużo więcej zdjęć, również przedstawiających pozostałe miejsca w mieście. Po czasie postanowiłem je zaprezentować szerszemu kręgu zainteresowanych osób. Wystawa powstała we współpracy z Zespołem Prasowym UM Piekary Śląskie i dzięki przychylności Prezydent Miasta Sławy Umińskiej-Duraj oraz redakcji tygodnia "Gwarek", za co bardzo dziękuję.

Możliwość zapoznania się z archiwum zdjęć tygodnika "Gwarek" to wspaniała lekcja historii. Część tych zdjęć ilustrowała oczywiście teksty na łamach wydań tygodnika. Część fotografii nie była nigdy prezentowana. Zdjęcia uświadamiają jak bardzo na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat zmieniło się nasze otoczenie :)

Na temat wystawy można było również przeczytać w mediach lokalnych.

P.S. Wykorzystywanie zdjęć i ich kopiowanie tylko za zgodą autorów wystawy!