Cisza, spokój a może wręcz przeciwnie gwar, tłum. Jeziora, morze, góry – można wymieniać długo bo przecież każdy z nas ma swoje ulubione miejsca, które zapadały mu w pamięć do których wraca lub za którymi tęskni.

Chciałbym polecić miejsca, które miałem przyjemność sam odkryć lub takie które mi polecono. Na początek zapraszam do Bukowna nad rzekę Sztoła (woj. małopolskie) - miejsce na odpoczynek a nawet odrobinę szaleństwa. Na zdjęciach jedna z moich wypraw w ten uroczy zakątek.

Bukowno - rzeka Sztoła

foto foto

Zabytkowa Kopalnia Wegla Kamiennego Guido w Zabrzu

foto foto

Powstanie kopalni "GUIDO" wiąże się z XIX wieczną rewolucją przemysłową na Śląsku.

Książe Guido Henckel von Donnersmarck, wielki magnat ziemski i przemysłowy tego okresu był założycielem i właścicielem kopalni nazwaną jego imieniem, która powstała w 1855 roku dla eksploatacji węgla Kamiennego na potrzeby huty, również do niego należącej. Po wyeksploatowaniu złóż węgla kopalnię przekształcono w centralny węzeł odwadniania w rejonie, stracił on jednak na znaczeniu w latach 30-tych XX wieku. po II wojnie światowej stała się nieczynnym rejonem Kopalni Makoszowy. W roku 1967, na bazie zakładu Górniczego, została utworzona "Kopalnia Doświadczalna Węgla Kamiennego M-300". W roku 1982 na terenie tej kopalni został uruchomiony "Skansen Górniczy Guido", który niestety w 1996 roku zakończył swoją działalność. Już wtedy była to jedyna kopalnia węgla kamiennego udostępniona dla ruchu turystycznego. W 1987 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał stare XIX - wieczne wyrobiska, budynki maszyny wyciągowej i nadszybia, a także działaniom wielu ludzi, którym leży na sercu zachowanie dziedzictwa przemysłowego naszego regionu i miasta, podjęto kroki, które mialy na celu uratowanie tego obiektu poprzez adaptowanie go na cele muzealno - turystyczne. 16 czerwca 2007 roku "Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO" otworzyła swoje podwoje dla turystów (podaję za www.kopalniaguido.pl ).

Miejsce te powinno stać się obowiązkowym elementem wycieczek szkolnych ale i dla wszystkich pozostałych osób, które chcą poczuć ducha śląskości i klimat górnictwa, które przecież przez długie lata determinowało rozwój tego regionu.

Po wycieczce, którą 12 października odbyłem do „Guido” na poziom 320 polecam bo naprawdę warto zobaczyć.

Nad Bałtykiem | Sasino – Stilo

Sasino – wieś kaszubska 12 km na wschód od Łeby, położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo. Sasino jest niezwykle pięknie położoną miejscowością gdzie spotkamy sosnowe lasy, nadmorskie tereny porośnięte wrzosem a ponadto urocze, szerokie, czyste nieprzeludnione plaże, które mogą nam dać spokój i wyciszenie po codziennym zgiełku. Możemy tu mówić wręcz o namiastce dzikiej plaży.

Z parkingu ok. 2 km od plaży przez sosnowy las, obok oryginalnej latarni morskiej Stilo dotrzemy (pieszo lub w sezonie letnim bryczką konną) do takiego zakątka nad Bałtykiem skąd nieprędko będziemy chcieli wracać...

foto