1. Droga Ewakuacyjna - „Mektub" - premiera maj 2017

Z początkiem czerwca 2017 r. trafiło do mnie nowe wydawnictwo muzyczne zatytułowane „Mektub”. Za tym tajemniczym tytułem kryje się album siemianowickiej grupy Droga Ewakuacyjna. Większości słuchaczy ta formacja może być już znana. Przewodzą jej gitarzysta Aleksander Giza oraz wokalistka Karina Osowska, którzy wspólnie z klawiszowcem Krzysztofem Walczykiem, basistą Andrzejem Kitą i perkusistą Adamem Piotrowskim nagrali swój debiutancki album. Długo kazali na niego czekać, bo przecież na rynku muzycznym funkcjonują już od dobrych kilku lat. Ta głównie bluesowa kapela swój początek datuje na rok 2007. Mają za sobą niezliczoną ilość koncertów nie tylko na Śląsku, ale i w całej Polsce. Swój ślad zaznaczali na wielu festiwalach, w tym słynnym Rawa Blues Festiwal w Spodku. W pamięci zarówno mojej, jak i wielu ich sympatyków, pozostaną wspaniałe koncerty w Piekarach Śląskich w Ośrodku Kultury „Andaluzja”, Pubie u Jacka czy w roku 2015 podczas Dni Miasta. Na debiutanckiej płycie Drogi Ewakuacyjnej znajdziemy 11 utworów z autorską muzyką Olka Gizy (dwa z nich napisane wspólnie z Krzysztofem Walczykiem) oraz tekstami Kariny Osowskiej i Olka Gizy. Brzmią tak samo dobrze, autentycznie jak na koncertach. Uwagę przykuwają zwłaszcza otwierający album utwór „Hidden Freedom” oraz balladowy „Na slipingu”. W płycie rozsmakują się nie tylko wielbiciele bluesa, ale i wszyscy, którzy lubią delektować się muzyką. Każdy z instrumentalistów ma tu swój wkład i jest słyszalny w poszczególnych utworach. Mimo wszystko dominują dźwięki gitary, co uważam za duży atut, ponieważ Olek Giza to bardzo utalentowany muzyk i na swoim Stratocasterze potrafi wyczyniać cuda. Oczywiście urok płyty to również, a może przede wszystkim, mocny, bluesowo-rockowy głos Kariny Osowskiej, który momentami powinien być wręcz jeszcze bardziej aranżacyjnie wyeksponowany. Wydawnictwo wzbogacają teksty piosenek, które można znaleźć w dołączonej książeczce oraz zdjęcia autorstwa Barbary Ogrodniczak. Polecam nabycie płyty, która z pewnością uatrakcyjni muzyczne kolekcje w niejednym domu.

2. "Siemianowice Śląskie. Podróż sentymentalna" Mariana Jadwiszczok - miejskiego radnego - album wydany w 2017 r.

"Siemianowice Śląskie. Podróż sentymentalna" Mariana Jadwiszczok - miejskiego radnego - album wydany w 2017 r. nakładem Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie. Już w słowie wstępnym Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie Rafała Piecha czytamy: "W tym zalewie mało znaczących obrazków, jakże bardzo wyróżniają się te, które powstały w czasach, kiedy aparatem fotograficznym dysponował tylko ktoś trudniący się robieniem zdjęć zawodowo, a w późniejszych latach niezbyt liczni amatorzy. To co utrwalano na fotografii, musiało na owo upamiętnienie zasługiwać". Trudno się z tym nie zgodzić co potwierdza zebranych ponad 600 zdjęć archiwalnych jak i współczesnych ukazujących gród Siemiona i jego poszczególne dzielnice na przestrzeni ponad 100 lat. Są to miejsca na pewno znane wszystkim odwiedzającym Siemianowice czy choćby tylko przejeżdżającym przez miasto (np. DK 94, była huta Jedność, Plac Skargi, Hala Zborna). Możemy na archiwalnych fotografiach dostrzec jak zmieniało się miasto, powstawały nowe kamienice, zakłady pracy, osiedla, ulice, miejsca rekreacyjne ale i jak znikały z przestrzeni by ustąpić miejsca kolejnym inwestycjom. Wspaniały sentymentalny zbiór fotografii, który na pewno zasługuje na uznanie.

"Siemianowiccy olimpijczycy 1924-2016" - praca zbiorowa autorstwa Jana Komander, Wojciecha Krzystanek, Dariusza Leśnikowskiego wydana w 2016 roku dzięki wsparciu miasta Siemianowice Śląskie. Ukazuje sylwetki kilkudziesięciu olimpijczyków rodem z Siemianowic Śląskich lub związanych z miastem. Wśród bokserów, gimnastyków, hokeistów, lekkoatletów, łyżwiarzy figurowych, piłkarzy, szermierzy, zapaśników znaleźli się również sztangiści. Zbigniew Kaczmarek i Grzegorz Cziura to olimpijczycy z Monachium 1972 (Cziura, Kaczmarek - brązowy medal), Motrealu 1976 (Kaczmarek, Cziura - srebrny medal) i Moskwy 1980 (Kaczmarek). Grzegorza Cziure miałem wielkość przyjemność poznać na krótko przed jego śmiercią w roku 2004. Wspólnie z nim, jako początkujący sędzia sportowy, sędziowałem zawody podnoszenia ciężarów. Grzegorz Cziura był bardzo sympatyczną osobą z dużą wiedzą na temat sportu. Dziś pamięć o nim podtrzymuje zwłaszcza środowisko śląskiej sztangi.

3. "Budka Suflera. Memu miastu na do widzenia. Muzyka/Miasto/Ludzie" wyd. Prószyński i S-ka 1997.

To wyjątkowe, monumentalne wydawnictwo, które przybliża historię jednego z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rozrywkowej - legendarnej Budki Suflera. Wspomnienia trzonu zespołu Romualda Lipki, Krzysztofa Cugowskiego, Tomasza Zeliszewskiego oraz muzyków przez lata współpracujących z zespołem jak Mieczysława Jureckiego, Marka Radulego, Krzysztofa Mandziary, Zdzisława Janiaka, Łukasza Pilcha, Mirosława Stępnia i innych oraz tekściarzy m.in. Andrzeja Mogielnickiego, Marka Dutkiewicza, Adama Sikorskiego, Bogdana Olewicza. Wiele ciekawostek dotyczących tras koncertowych, sesji nagraniowych, lepszych i gorszych momentów w działalności zespołu. Nie zabrakło anegdot, odniesień do czasów w których działał zespół i kontekstów politycznych, społecznych. Na tym tle poznajemy również miasto Lublin z którego wywodzi się przecież Budka Suflera. Warto jednak pamiętać, że przez 40 lat działalności zespołu grało w nim wielu muzyków z innych regionów Polski jak np. z Górnego czy Dolnego Śląska. Wszyscy Oni tworzyli historię, legendę zespołu oraz niepowtarzalne nagrania. O tym wszystkim na kartach książki autorstwa Jarosława Sawica.

4. "Jolka, Jolka pamiętasz?" Marek Dutkiewicz. Wyd. Edipresse Polska SA 2015.

Jeden z najlepszych polskich tekściarzy piosenek opowiada jak powstały największe przeboje polskiej muzyki rozrywkowej, których był współautorem, jak współpracowało się z kompozytorami, zespołami i wykonawcami polskiej sceny muzycznej. Kulisy, anegdoty podane w zabawny, charakterystyczny dla autora sposób. Dowiemy się m.in. jak powstały i do czego nawiązują takie przeboje jak: "Jolka, Jolka pamiętasz" (tak, tak to Marek Dutkiewicz napisał słowa do mega hitu Budki Suflera), "Za ostatni grosz", "Czas ołowiu", "Noc Komenty", "Młode lwy", Spóźniamy się", "Dmuchawce latawce, wiatr", "Malinowy król", "Słodkiego miłego życia", "Aleja gwiazd", "Windą do nieba", "Nie jesteś wyspą" i wiele innych.

5. "Znam wszystkie wasze numery. Andrzej Korzyński w rozmowe z Marią Szabłowską". Wyd. Agora 2018.

"Dzisiaj, gdy przymkniesz oczy Na szarym pamięci tle Pośród wyblakłych przeźroczy Zobaczysz właśnie mnie" to słowa z piosenki "Pożegnanie z bajką" z filmu "Akademia Pana Kleksa", które witają czytelnika na pierwszych stronach książki, przybliżającej postać znakomitego kompozytora muzyki filmowej Andrzeja Korzyńskiego. Dla części czytelników z pewnością będzie to odkrycie, że właśnie ta osoba skomponowała muzykę do wielu przebojów polskiej, chociaż nie tylko, kinematografii. Wymienić można takie tytuły jak: "Polowanie na muchy", "Agent nr 1", "W pustyni i w puszczy" (z najlepszą wg mnie muzyką filmową Andrzeja Korzyńskiego i utworem "Gwiazda dnia" do której słowa napisał wspomniany wyżej Marek Dutkiewicz, a w oryginale wykonywał zespół Dwa plus jeden. Płytę z muzyką wydało w 2015 r. wyd. GAD Records), "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Wielki Szu", "Akademia Pana Kleska", "Podróże Pana Kleska", "Szamanka". Jest również autorem muzyki takich piosenek jak: "Żółte kalendarze", "Motylem jestem", "King Bruce Lee karate mistrz" (Piotr Fronczewski jako Franek Kimono) To właśnie Andrzej Korzyński napisał słowa (a jego syn Mikołaj muzykę) mega przeboju z początku lat 90-tych. "Mydełko Fa". O tym wszystkim dowiedzieć się można szerzej ze stron książki. Wiele wspomnień, anegdot odnosi się oczywiście do ówczesnych wydarzeń i sytuacji społecznych, politycznych, uwarunkowań w jakich tworzyło się w Polsce filmy, zwłaszcza w okresie PRL ale i czasach już współczesnych. Ciekawe są wspomnienia o życiu w Polsce tuż po wojnie i realiach jakie wtedy panowały. Na wielu stronach przewija się również we wspomnieniach postać przyjaciela Korzyńskiego, reżysera Andrzeja Żuławskiego i związanej z nim przez dłuższy czas Sophie Marceau - gwiazdy kina francuskiego. Wywiad umiejętnie i z zaciekawieniem prowadzi dziennikarka radiowa i telewizyjna Maria Szabłowska. Polecam szczególnie książkę, która wciąga od pierwszych stron.

6. "Seksmisja i inne moje misje. Olgierd Łukaszewicz w rozmowie z Tomaszem Mikołowskim" Wyd. Literackie 2016.

Wywiad rzeka z urodzonym w Chorzowie wybitnym aktorem Olgierdem Łukaszewiczem. Szerokiej publiczności znany przede wszystkim z roli Albercika w kultowej "Seksmisji" czy Paragrafa w "Kingsajzie" Juliusza Machulskiego. Na swoim koncie ma jednak niezliczone role filmowe m.in. w filmach Kazimierza Kutza "Perła w Koronie", "Sól ziemi czarnej", Andrzeja Wajdy "Brzezina", "Katyń", Ryszarda Bugajskiego "Generał Nil". Tych ról ma kilkadziesiąt zarówno filmowych jak i teatralnych. W latach 2002-2005 i 2011-2018 był Prezesem Związku Artystów Scen Polskich.

Ze stron książki poznajemy więc nie tylko historię samego Olgierda Łukaszewicza ale i polskiego filmu i teatru.

7. Andrzej Korzyński Soundtrack "Tulipan" - premiera luty 2019

Kolejne interesujące wydawnictwo muzyczne ukazało się nakładem Gad Records. Kompozycje Andrzeja Korzyńskiego, które stanowiły tło do akcji serialu "Tulipan" z roku 1987, ale wielokrotnie powtarzanego w TV oraz dostępnego na www.vod.tvp.pl/. Po latach, mamy okazję odsłuchać w całości oryginalną muzykę ilustracyjną oraz piosenki specjalnie napisane do serialu. 31 utworów z motywem głównym czyli "Sweet, Sweet Tulipan" w słodkim wykonaniu Urszuli. Na płycie usłyszymy również Piotra Fronczewskiego i Marlenę Drozdowską w piosence "Na progu raju" oraz Jana Monczkę (grającego głównego bohatera serialu Jerzego "Tulipana") śpiewającego "Słodką dręczycielkę". Polecam wszystkim sympatykom nie tylko serialu ale i dobrej muzyki filmowej.

Można powiedzieć, że sosnowieckie wydawnictwo Gad Records specjalizuje się w w muzyce filmowej Andrzeja Korzyńskiego, co mnie osobiście bardzo cieszy. Obok soundtracka "Tulipan" wydało już muzykę z filmów "W pustyni i w puszczy", "Akademia Pana Kleksa", "Wielki Szu", oraz płytę z ilustracjami muzycznymi z niemieckich telewizyjnych filmów „Die schwarze Mühle”, „Absage an Viktoria” , „Ich Will Nach Hause” oraz „Wilhelm Meister Teatralische Sendung”.

Płyty dostępne na: www.gadrecords.pl/katalog/

8. Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów - "Sen o dolinie i Koncert w Polskim Radiu Lublin" - premiera czerwiec 2019

Krzysztof Cugowski po zakończeniu działalności Budki Suflera nie zawiesił na szczęście swoich występów i koncertowania. Po okresie współpracy z zespołem Bracia, obecnie tworzy, mocną zgraną ekipę muzyczną z Zespołem Mistrzów (Jacek Królik - gitara, Robert Kubiszyn - bas, Tomasz Kałwak - instrumenty klawiszowe, Cezary Konrad - perkusja) z którym wydał płytę z zapisem koncertu w studio im. Budki Suflera w Polskim Radiu Lublin z 30 listopada 2018 roku. Krzysztof Cugowski sięgnął po utwory budkowe. Chociaż w wykonaniu bliskie oryginałowi, zwłaszcza wokalnie, to instrumentalnie da się wyczuć pewny inny styl grania muzyków obecnie towarzyszących byłemu wokaliście Budki Suflera. Całość jednak to solidnie zagrane utwory, które nic nie tracą ze swego ducha i wymowy. Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów mamy okazję usłyszeć na żywo podczas trasy koncertowej.

9. Coma - "Sen o 7 szklankach" - premiera marzec 2019

Płytą na którą chciałem zwrócić uwagę, to album "Sen o 7 szklankach" zespołu Coma (ten od znanego utworu "Spadam"), który zaskoczył nas powrotem do świata i bajek i programów telewizyjnych dla dzieci. Na albumie znajdziemy rockowe wersje kompozycji Andrzeja Korzyńskiego do serii filmów o Panu Kleksie. Mamy tu "Witajcie w naszej bajce" (w oryginale w wykonaniu dziecięcych aktorów wcielających się w uczniów Akademii), "Pożeganie z bajką" (do filmu cudnie wyśpiewała to "Zdzisława Sośnicka") z "Akademii Pana Kleksa, "Meluzynę" (wszyscy pamiętamy rockową Małgorzatę Ostrowską śpiewającą ten przebój) z "Podróży Pana Kleska" a nawet "Ratujmy kosmos" (w oryginalne Beata Kozidrak). Wśród 18 utworów są jeszcze m.in. ilustracje muzyczne do "Przybyszów z Matplanety", a także utwór "Wędrówka" (muzyka Jan Borysewicz) z filmu animowanego "O dwóch takich co ukradli księżyc". Całości sucha się bardzo przyjemnie. Numery, mimo, że pochodzą z różnych filmów i programów w wykonaniu Comy brzmią spójnie. W to wszystko zespół umiejętnie umiejscowił swoje autorskie kompozycje: "Sen o pierwszej/drugiej/trzeciej/czwartej/piątej/szóstej szklance" i "Fantazja". Myślę, że płyta Comy "Sen o 7 szklankach" powinna zagościć na półce nie tylko sympatyków muzyki filmowej, ale i wszystkich, którzy lubią eksperymenty muzyczne. Do tego mamy coś co już znamy i możemy sobie zanucić, tyle, że w innym intrygującym wydaniu.

10. "Kręcone siekierą" Marcin Rychcik. Wyd. Axis Mundi 2019

Zajrzeć za kulisy oraz poczuć atmosferę powstawania najważniejszych filmów polskiego kina ostatnich lat w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego zagwarantuje książka autorstwa Marcina Rychcika "Kręcone siekierą" wyd. Axis Mundi 2019.

Dziewięć rozdziałów książki to wspomnienia aktorów i pozostałych członków ekip filmowych kolejno filmów: "Małżowina", "Kuracja", "Wesele", Dom zły", "Roża", "Drogówka", "Pod Mocnym Aniołem", "Wołyń", "Kler". Polecam bo czyta się bardzo dobrze, a i kolejne strony odsłaniają wiele ciekawostek dotyczących tych przebojów kinowych, bo każdy z nich przyciągał do kin widzów, a do tego często poruszał ważne społecznie tematy. Sama książka zawiera kadry z filmów jak i planów zdjęciowych.